Escola Institut Mirades de Barcelona Escola Institut Mirades de Barcelona Escola Institut Mirades de Barcelona ESCOLA INSTITUT MIRADES Quan miro... descobreixo, em pregunto, imagino, aprenc...
Quan em mires... soc

LA NOSTRA IDENTITAT

Escola Institut Mirades de Barcelona - 01

L’Escola Institut Mirades, situat al Districte d’Horta Guinardó de Barcelona, inicia el seu camí el curs 2021-2022, com a projecte de transformació i ampliació de l’Escola Taxonera.

L’Escola Taxonera va obrir les seves portes el curs 1982-83, fruit del desig i de la mobilització de la comunitats de veïns del barri. L’arquitecte que va dissenyar l’edifici actual va ser l’Emili Donato, qui encarregà la seva construcció (1978-1981). Per saber-ne més:  http://hicarquitectura.com/2016/11/emili-donato-centro-de-primaria-escola-teixonera/

Posteriorment va obrir les  seves portes el curs 1985-1986 en un edifici annex l’Escola Bressol Xarlot. El curs 1990-91 es va realitzar l’ampliació de l’edifici i es va inaugurar el gimnàs.

El curs 2020-21 es va portar a terme un procés participatiu obert a tota la comunitat educativa del que va sorgir el nom de l’actual Escola Institut, “Mirades”. Tota una declaració d’intencions de la comunitat en el compromís per construir conjuntament i activa un concepte d’infància, d’aprenentatge i d’escola que siguin l’eix vertebrador d’aquesta nova institució educativa del nostre barri.

El propòsit del nou projecte és reunir totes les etapes educatives, des dels 3 als 16 anys, oferint una experiència educativa i de vida als infants i joves, integrant d’una manera coherent el seu pas per l’educació obligatòria, en un model d’èxit en què cada individu es senti reconegut plenament com a ciutadà de ple dret, consolidant la convivència tant en la comunitat educativa com en el barri. Aquest plantejament ens permet a l’equip docent fer un veritable seguiment de l’evolució personal i educativa de cada alumne/a i ajustar les nostres accions al seu grau de maduresa, acompanyant-lo en el trànsit entre la seva infantesa i l’adolescència, amb una intensa relació i constant treball conjunt entre els equips de les diferents etapes educatives (Infantil, Primària i Secundària) per tal construir i sostenir una visió global en què compartim coneixements i experteses.  La interacció entre infants i adolescents ens permet treballar per a una millor relació i enriquiment personal i de convivència.

Definim la nostra Escola Institut com un projecte a través del qual, volem proposar una veritable transformació de l’experiència educativa, per a tothom que hi participi d’una forma o una altra (infants, joves, docents, famílies, agents socials…). El nostre tarannà ens porta a sentir la responsabilitat de ser un centre de referència pedagògica i renovació constant pel bé de tota la comunitat.

Escola Institut Mirades de Barcelona - 01

L’ Escola institut Mirades es  vincula al teixit  social i compta amb una comunitat educativa compromesa amb l’educació del infants i joves.

Creiem en  la participació, la responsabilitat, la cooperació, la solidaritat i la igualtat d’oportunitats, així com el respecte per l’entorn natural i cultural i el compromís social. Entenem que l’única forma de generar actituds i valors democràtics en cada individu és proporcionant una experiència vital que estigui en coherència, de manera que ens proclamem com una escola democràtica.

Som un centre que vetlla per l’atenció a la diversitat de tot l’alumnat, doncs totes i tots som diferents, i només a través del reconeixement de les identitats diverses de totes les persones que en formem part de l’escola aconseguirem un enriquiment mutu basat en el respecte i la solidaritat.

En aquest sentit, l’Escola Institut Mirades forma part del nou paradigma educatiu , del qual es vol impulsar la transformació educativa a Catalunya.

EQUIP HUMÀ

  • Carmen Martín
  • Adriana Garcia
  • Eli López (coordinadora) / Núria Carbó
  • Clara Maristany
  • Esther Martínez
  • Marta Serra

 

  • Gemma Casals / Sergi Llorente – anglès
  • Núria Carbó – educació musical
  • Magda Yut – TEI
  • Sergi Domingo – psicomotricitat
  • Maica Jiménez – suport
  • Laura Llusà – atenció a la diversitat
  • Susanna Piernau – suport
  • Guillem Roca – auxiliar educació especial
  • Meritxell Narro
  • Alexis Prats
  • Eura Mutiño / Judith López (coordinadora)
  • Laura González / Susanna de la Jara

 

  • Ruth Aguilar – suport
  • Estefania Arau – atenció a la diversitat
  • Núria Carbó – música
  • Gemma Casals – anglès
  • Sergi Domingo – educació física
  • Maica Jiménez Quilez – suport
  • Laia Prieto – auxiliar educació especial
  • Sònia León
  • Ester Ochoa (coordinadora)
  • Tamara Hernández
  • Carles Gotor

 

  • Ruth Aguilar – suport
  • Estefania Arau / Andrea Vidal – atenció a la diversitat
  • Marisol Arévalo – suport
  • Esperança Bracons – aula d’acollida
  • David Calzada  / Sergi Domingo- educació física
  • Maria Calvo – música
  • David Castillo – suport
  • Rosa Font – biblioteca – religió
  • Mercedes Izaguerri – auxiliar educació especial
  • Joana Sánchez – anglés

Grans

  • Teresa Sáez
  • Ma. José Jiménez
  • Maribel Chueca
  • Òscar Baguena

 

  • Esperança Bracons –  aula d’acollida
  • Maria Calvo – música
  • David Calzada – educació física
  • Rosa Font – religió
  • Marta Garcia / Guillem Roca – auxiliar educació especial
  • Joana Sánchez – anglès
  • Jordi Torres – suport
  • Andrea Vidal – atenció a la diversitat

 

 

Joves

  • Jordi Pomés – eines matemàtiques i tecnològiques
  • Eude Sierra – eines lingüístiques

 

  • Silvia Martínez – eines matemàtiques
  • Pau Batet – eines d’anglès

 

  • Mònica Algueró – orientadora
  • Clara Fabregat – eines lingüístiques
  • Angel García – educació física
  • Mireia Kun – eines d’anglès
  • Anna Meli – música
  • Daniel Parellada -eines lingüístiques i expressió poètica.
  • Maria Pardo – Eines d’anglès
  • José Ángel Reguera –  Eines matemàtiques i tecnològiques,  Seguretat, ètica i salut digital.
  • Jordi Soler – coordinador

Grans

  • Teresa Sáez
  • Ma. José Jiménez
  • Maribel Chueca
  • Òscar Baguena

 

  • Esperança Bracons –  aula d’acollida
  • Maria Calvo – música
  • David Calzada – educació física
  • Rosa Font – religió
  • Marta Garcia / Guillem Roca – auxiliar educació especial
  • Joana Sánchez – anglès
  • Jordi Torres – suport
  • Andrea Vidal – atenció a la diversitat

 

 

Joves

  • Jordi Pomés – eines matemàtiques i tecnològiques
  • Eude Sierra – eines lingüístiques

 

  • Silvia Diaz – eines matemàtiques
  • Pau Batet – eines d’anglès

 

  • Mònica Algueró – orientadora
  • Clara Fabregat – eines lingüístiques
  • Angel García – educació física
  • Mireia Kun – eines d’anglès
  • Anna Meli – música
  • Daniel Parellada -eines lingüístiques i expressió poètica.
  • Maria Pardo – Eines d’anglès
  • José Ángel Reguera –  Eines matemàtiques i tecnològiques,  Seguretat, ètica i salut digital.
  • Jordi Soler – coordinador
  • David Calzada – Secretari
  • David Castillo García – Cap d’Estudis
  • Maica Jiménez Quilez – Directora
  • Jordi Soler – Coordinador ESO

Equip d’integració i educació social i emocional

  • Sara Agustí – Tècnica d’integració social
  • Xavier Serradell – Educador Social
  • Milena Prokopljevic – Atenció i suport emocional
  • Carme Ganuza (coordinadora menjador i extraescolars

Personal d’administració i serveis

  • Moisés de la Fuente
  • Fernando Landín
  • Júlia Gómez
  • Yolanda Feligreras – Psicopedagoga EAP
  • Esmeralda Repilado – Treballadora social de l’EAP

ORGANITZACIÓ

L’escola s’organitza a través de les diferents comunitats que s’aniran ajustant en la mesura que es vagin incorporant els diferents cursos de l’ESO.
Escola Institut Mirades de Barcelona - Comunitat d’infantil
1r, 2n Primària
Escola Institut Mirades de Barcelona - Comunitat inicial
3er i 4t Primària
Escola Institut Mirades de Barcelona - Comunitat mitjà
5è, 6è Primària
Escola Institut Mirades de Barcelona - Comunitat superior
1er i 2n d’ESO
Escola Institut Mirades de Barcelona - Comunitat ESO

DOCUMENTACIÓ

Dies festius i de lliure disposició

1r. trimestre

Dilluns, 26 de setembre de 2022 – La Mercè – festa ajornada del 24 de setembre.

Dimecres, 12 d’octubre de 2022 – La Hispanitat

Dilluns, 31 d’octubre de 2022 – dia festiu de lliure disposició – Pont de Tots Sants

Dimarts, 1 de novembre de 2022 – Tots Sants

Dimarts, 6 de desembre de 2022 – Dia de la Constitució

Dijous, 8 de desembre de 2022 – La Immaculada

Divendres, 9 de desembre de 2022 – dia festiu de lliure disposició – Pont de desembre

 

2n. trimestre

Dilluns, 20 de febrer de 2023 – dia festiu de lliure disposició – Carnaval

Divendres, 17 de març de 2023 – dia festiu de lliure disposició

 

3r. trimestre

Dilluns, 1 de maig de 2023 – Festa del treball

Divendres, 2 de juny de 2023 – dia festiu de lliure disposició 

Dilluns, 5 de juny de 2023 – Pàsqua granada

 

 

Vacances:

1r. trimestre: * del dijous, 22 de desembre de 2022 fins el divendres, 6 de gener de 2023, tots dos inclosos.

  • el dimecres, 21 de desembre de 2022, farem jornada continuada. L’alumnat no tindrà classe a la tarda. Els usuaris del servei de menjador finalitzaran a les 15:00 h.

Inici del 2n. trimestre: dilluns, 9 de gener de 2023.

 

2n. trimestre: del dilluns 3 d’abril al dilluns fins el 10 d’abril de 2023, ambdós inclosos.

Inici del 3r. trimestre: dimarts, 11 d’abril de 2023.

 

3r. trimestre: el dimarts, 20 de juny de 2023, finalitza el curs per l’alumnat d’ ESO. L’alumnat d’educació infantil i primària, finalitzarà el dijous, 22 de juny de 2023.

El dimecres, 7 de juny de 2023, iniciarem l’horari intensiu.

DATA ACTIVITAT LLOC GRUP TRANSPORT FRANJA HORÀRIA
1r. trimestre
11/11/2022 Visita a un parc per a conèixer nous parcs del barri i estar en contacte amb espais verds. Residència Salesiana Martí Codolar E.I 4 anys A peu Matí
18/11/2022 Visita a un parc per a conèixer nous parcs del barri i estar en contacte amb espais verds. Residència Salesiana Martí Codolar E.I 5 anys A peu Matí
18/11/2022 Taller de corda fregada Escola de Música Can Fargues 1r i 2n EPRI A peu Matí
23/11/2022 Passejada pel barri Barri El Carmel 2n A A peu Matí
24/11/2022 Clarinetàrium CaixaFòrum 4rt Transport públic Matí
19/12/2022 Mengem en colors Cosmocaixa 2n Autocar Matí
28/11/2022 Obra de teatre Teatre Romea 3R I 4T Transport públic Matí
2n. trimestre
13/01/2023 Mengem en colors Cosmocaixa 1r Autocar Matí
Pendent data Creactivity Cosmocaixa Transport public Matí
19/01/2022 Un dia al TNC TNC 2n ESO Transport públic Tot el dia
20/01/2022 De l’excavació al laboratori UPF 1r ESO (grup 2/3) Transport públic Matí
27/01/2022 De l’excavació al laboratori UPF 1r ESO (grup 3/3) Transport públic Matí
01/02/2023 “Symphony” Caixaforum Transport públic Tot el dia
06/02/2023 Visita biblioteca El Carmel Biblioteca el Carmel EI4B anys A peu Matí
08/02/2023 Visita biblioteca El Carmel Biblioteca el Carmel EI4A anys A peu Matí
10/02/2023 Explora 0-6 Museu Nacional de la ciencia i la técnica – (Terrassa) EI 3 anys Autocar Tot el dia
22/02/2023 Audició musical Escola Municipal de Música Can Fargues -Barcelona EI 3 anys A peu Matí
28/02/2023 LAB 6-8 Lab 6-8 (Manresa) EI 5 anys Autocar Tot el dia
02/03/2023 Voleibol CEB La Marbella Transport públic Tot el dia
DATA ACTIVITAT LLOC GRUP TRANSPORT FRANJA HORÀRIA
14/03/2023 Audició: La música i els 4 elements Escola Municipal de Música Can Fargues – (Barcelona) EI 4 anys A peu Matí
15/03/2023 Audició: La música i els 4 elements Escola Municipal de Música Can Fargues – (Barcelona) EI 5 anys A peu Matí
16/03/2023 Curses d’orientació Plaça de l’Anella Olímpica -Montjuïc 3r Transport públic Franja migdia
16/03/2023 Raid Atlètic Estadi Olimpic Montjuïc Transport públic Tot el dia
21/03/2023 “Veus i ritmes d’Orient” Caixaforum 2n A / 2n B Autocar Matí
24/03/2023 “Experiències Matemàtiques” MMACA – Museu de matemàtiques de Catalunya – (Cornellà de Llobregat) Transport públic Matí
28/03/2023 Dansa Ara Estadi Olímpic de Montjuïc 2n Autocar Matí
Pendent concretar data  -03/2023 Activitat cohesionadora de tot l’alumnat Pendent concretar De P3 a 2nEso Autocar Tot el dia
3r trimestre
27/04/2023 “Bitàcora” Caixaforum Transport públic Tot el dia
18/04/2023 Històries en relleu MNAC 1r Autocar Tot el dia
19/04/2023 Històries en relleu MNAC 2n Autocar Tot el dia
13/04/2023 Fenòmens elèctrics Cosmocaixa Transport públic Tot el dia
DATA ACTIVITAT LLOC GRUP TRANSPORT FRANJA HORÀRIA
27/04/2023 Joc perdut Parc central de Nou Barris  EI 5 anys Transport públic Matí
3, 4 i 5/05/2023 Colònies Delta de l’Ebre 1r i 2n d’ESO Autocar Tres dies, dues nits
4 i 5/05/2023 COLÒNIES Casa de Colònies Sant Miquel – (Banyoles – Girona) EI5, 1r i 2n Autocar Dos dies, una nit
05/05/2023 Triatló Platja de la Mar Bella 2n d’ESO Transport públic Matí
08/05/2023 “Un bosc a la paret” Caixafòrum 3r A i B Transport públic Matí
12/05/2023 Esgrima (Educació Física) Club d’esgrima SAM 4t Transport públic

(pendent concretar)

Tot el dia
23 i 24/05/2023 COLÒNIES Casa de Colònies Can Bajona – (Clariana de Cardener – Lleida) 3r i 4t Autocar Dos dies, una nit
14/06/23 LAB 3-6 Lab 3-6 (Manresa- Barcelona) EI 4 anys Autocar Tot el dia

(Jornada Intensiva)

15-17/05/2023 Colònies Casa de Colònies Albatros (Llafranc – Girona) 5è i 6è Autocar 3 dies i 2 nits
Data a concretar Anem al Parc Plaça Josep Pallach 1r i 2n  A peu Matí